Naprosto skvěle zde pes zapojuje čich, koordinaci i hlavu. Koberečky pejskům pomáhají relaxovat a pracovat s koncentrací. Také pomáhají ke zklidnění a celkové práci se psem.
Dovnitř koberečku nandáte pamlsky a necháte psa pracovat, on se odmění zcela sám tím, že si dobroty najde. Ač se to někomu může zdát jednoduché, tak věřte, že pro psy to je daleko náročnější než pro nás.
Čmuchací kobereček je vyráběn ručně, s láskou.
POSTUP:
1. Odložte psa, pokud by to nemohl vydržet, nic se neděje. Můžete ho za postroj přidělat k nějaké věci, aby k vám neutekl dříve, než kobereček vůbec naplníte; psa tím můžete i krásně učit čekání, protože ho budete při plnění odměňovat právě za to, že čeká.
2. Naplňte kobereček pamlsky (používejte spíše suché pamlsky, aby se nepřichytily na látku).
3. Poté předstupte před psa, můžete ho zde naučit, že si nejdříve musí sednout, a pak dostane pokyn k hledání.
4. Postupem času už není třeba psovi říkat ani povel sedni, už sám bude vědět, že se bude pracovat (pouze vyčkáme, až si pes sedne, tímto docílíme jeho soustředěnosti a zklidnění)
5. Naučme se nějaký povel pro práci s ním; u aktivnějších psů používejte spíše klidné slovo, žádné go, jeď... apod., jedná se o klidnou práci, můžete např. použít slovo – HLEDEJ, PRACUJ, ĆUCHEJ, u psů pomalejších můžete použít lehce akčnější slovo, dobré je i používat slovo, které nebudete používat v jiné činnosti, a proto je dobré třeba právě koberec...
6. Nechte psa v klidu pracovat, nepovídejte mu do toho, nesahejte na kobereček (zkuste si uvědomit, že to je jako něco, když vy luštíte křížovku).
7. Psovi nedávejte odměny během práce, odměnou jsou mu právě pamlsky, které najde v koberečku; během této činnosti se psovi zvyšuje i sebevědomí.
8. Každý pes je jiný, na to myslete. Jakmile vám pes ukáže, že už skončil, tak dejte kobereček pryč; některý pes skončí po pár odměnách, jiný ho bude ještě 3x kontrolovat, vyčkejte na to, až pes sám dá najevo konec. Pokud by snad pořád hledal v koberečku, tak zde to můžete případně ukončit vy, aby to nepřešlo do demotivace.
9. Psa nenechte frustrovat, pokud začne tahat kobereček, kousat, je třeba zpozornit, protože pes začíná být frustrovaný, nebo se rozhodl kobereček zlikvidovat :), tady je určitě dobré zasáhnout.
10. Práce s čmuchacím koberečkem je relaxace, v této činnosti se nezávodí, tato činnost má být především radostí pro psa.
Upozornění:
Nikdy nenechávejte psa se čmuchacím koberečkem o samotě, jednak by ho mohl zničit a jednak pokud si pes neví rady, není dobré ho nechávat zajít až za jeho hranice, kde by byl frustrovaný. Kobereček můžete např. nakombinovat s hlavolamem. Dobré je třeba těžší hlavolam a jako odměnu na závěr zapojit tento kobereček, pes se bude těšit na další práci.
Specifikace:
• vyrobeno z fleecu
• velikost: průměr 30 cm
• vhodné pro všechna psí plemena a velikosti
• vyrobeno v ČR
Žádné komentáře
Žádné komentáře
Nový komentář